Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Cena za sztukę: 0 PLN brutto
Instrukcja Obsługi Kreatora Opakowań

Jak stworzyć idealne opakowanie dla Twojego biznesu?

1. Stwórz swoje opakowanie używając gotowego tła lub wgrywając własną grafikę. Wybierz styl opakowania: premium lub eco, rozmiar i ilość opakowań, którą potrzebujesz!

2. Po zakończonej konfiguracji złóż zamówienie i czekaj na kontakt od naszego konsultanta, który potwierdzi z Tobą projekt i poprosi o ewentualne dodatkowe pliki.

3. Po akceptacji projektu, zrealizuj płatność i czekaj, aż dostarczymy Twoje opakowania na miejsce!

Opakowania z tektury falistej – trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie gospodarki i życia codziennego bez tego produktu. Mało kto wie, że wynalazek ten zrodził się jako odpowiedź na potrzeby arystokracji.

W XVI wieku jeden z elementów ubioru był produkowany z marszczonego papieru. I tak powstała tektura falista, która jest obecnie jednym z najpopularniejszych materiałów do produkcji opakowań.

Tektura falista – od kryzy po produkcję opakowań.

W XVI wieku jednym z kluczowych elementów ubioru zamożnej arystokracji była tzw. kryza, czyli biały kołnierz pod szyją. Okazało się, że marszczony papier nadawał się do tego celu idealnie. Był wręcz nie zastąpiony.

W 1856 roku, dwóch Anglików, Healey i Allen, opatentowało maszynę do produkcji pofalowanego papieru. Maszyna składała się z dwóch karbowanych rolek, przez które przepuszczano papier, by go pomarszczyć. Tak wytworzony produkt służył do usztywniania np: kapeluszy.

Po raz pierwszy pofalowany papier został użyty do pakowania w 1871 roku. Amerykanin Albert L. Jones w ten sposób pakował delikatne przedmioty, takie jak butelki. Inni twierdzą, iż  prekursorami patentu na pakowanie w papier pofalowany był Robert H. Thompson.

W 1874 roku Olivier Long ze Stanów Zjednoczonych opatentował z kolei koncepcję produkcji „tworzywa opakowaniowego otrzymanego przez podklejenie papieru karbowanego drugą warstwą papieru gładkiego”. Od tego momentu rozpoczęła się produkcja tektury dwuwarstwowej. Tekturę trójwarstwową opatentowano w 1882 roku. 

Pierwsza produkcja tektury miała miejsce w Londynie w 1883  roku, skąd produkcja trafiła także do  Niemczech, Francji itd. Potem nastąpił już błyskawiczny postęp. W 1895 roku powstała pierwsza tekturnica. Osiem lat później użyto opakowania z tektury falistej do przechowywania płatków zbożowych ( po raz pierwszy w historii). Pierwszy nadruk na tekturze falistej wykonano w 1909 roku za pomocą gumowej formy drukowej.

Opakowania z tektury mają bezcenne właściwości.

Wiemy już, że tektura powstaje z papieru. Sklejamy z sobą na przemian warstwy papieru płaskiego (z jęz. angielskiego “liner“) z warstwą papieru pofalowanego (“fluting“). Dzięki temu połączeniu tektura falista ma:

  • większą sztywność oraz wytrzymałość na zginanie, zgniatanie i ściskanie,
  • lepsze właściwości termiczne i amortyzacyjne.

Powstały w ten sposób arkusz tektury z uwagi na swoją trwałość i wytrzymałość idealnie sprawdza się w przemyśle opakowaniowym i transportowym. Wykorzystuje się również tekturę falistą jako wypełniacz wolnych przestrzeni w paczkach kurierskich i w ten sposób zapobiega przesuwaniu, zgnieceniu lub zniszczeniu produktu.

W zależności od przeznaczenia tektury możemy użyć do jej produkcji dwóch rodzajów papieru płaskiego.

  1. kraftlinery – posiadają najlepsze właściwości wśród wszystkich linerów. Składają się z masy celulozowej z małym dodatkiem masy makulaturowej. Zazwyczaj górna warstwa jest mocno zaklejona i posiada lepszą gładkość. Odmiana kraftlinera to topliner. Górna warstwa toplinera składa się z masy siarczanowej bielonej, natomiast dolna warstwa – z masy niebielonej.
  2. testlinery – to papier wytworzony w 100% z masy makulaturowej i jest kombinacją dwóch warstw: górna warstwa składa się z masy celulozowej siarczanowej, a dolna warstwa z masy makulaturowej.

Do produkcji tektury falistej wykorzystywane są również mniej standardowe papiery:

  • wodotrwałe (mają większą wytrzymałość na zamoczenie),
  • tłuszczoszczelne (odporne na przenikanie tłuszczów i smarów),
  • powlekane warstwą ochronną,
  • ognioodporne (mają wysokich wskaźnik niepalności i odporności na zapłon).

Flutingi, czyli papier pofalowany występuje z kolei w dwóch odmianach:

  1. flutingi makulaturowe – powstają tylko i wyłącznie z masy makulaturowej,
  2. flutingi półchemiczne (SC – Semi Chemical) – zawierają 70% masy półchemicznej, którą otrzymuje się z drzew liściastych, głównie brzozy, w procesie roztwarzania drewna. Pozostałe 30% stanowi masa makulaturowa.

Rodzaj użytego materiału ma wpływ na kolor i estetykę tektury falistej.

Tektura falista – różne parametry, różne zastosowanie.

Istnieje wiele rodzajów tektur. Różnią się one m.in. wysokością fali i ilością warstw. Modyfikując te elementy uzyskujemy tekturę o wielu różnorodnych parametrach.

Najprostsza jest tektura trzywarstwowa, która wewnątrz jest pofalowana, a od zewnątrz ma warstwy papieru prostego. To właśnie ten produkt jest najczęściej wykorzystywany do produkcji opakowań produktowych, wysyłkowych i ozdobnych z nadrukiem.

Do wielkogabarytowych opakowań zbiorczych stosowane są materiały wielowarstwowe, które stanowią kombinację dwóch fal, dzięki czemu całość jest bardziej stabilna.

Tektura falista ma różną strukturę, grubość i gramaturę
Tektura falista ma różną strukturę, grubość i gramaturę.

Czy kształt fali ma znaczenie na parametry techniczne tektury?

Wysokość fali ma wpływ na gramaturę, a tym samym na wytrzymałość i przeznaczenie opakowania.

Kształt fal ma wpływ na parametry tektury
Kształt fali ma wpływ na paramtery tektury.

Fala E

To najpopularniejszy rodzaj fali dla lekkich produktów oraz opakowań wymagających najlepszej jakości druku. Idealnie sprawdza się w jako opakowanie dla większości produktów sprzedawanych online (odzieży, kosmetyków, małego AGD, szkła lub ceramiki).

Fala B

Fala B doskonale sprawdza się w wysyłce cięższych produktów. Ma grubość od 2,5 do 3 mm i gramaturę ok. 450 g/m2. Dzięki temu ścianki opakowania z tektury falistej z falą mają większą wytrzymałość niż tektura z falą E.

Fala C

Fala C ma wysokość od 3 do 4 mm. Jest to najgrubsza fala wśród popularnie wykorzystywanych tektur trójwarstwowych. Dzięki temu wytrzymuje jeszcze większe obciążenie niż fala B (nawet do 15-20 kg).

Fala EB

To jedna z najgrubszych fal w tekturze wykorzystywanej w opakowaniach. Jej gramatura wynosi ok 650 g/m2, a co za tym idzie, jej wytrzymałość jest jeszcze większa niż w przypadku poprzednich fal. To tektura pięciowarstwowa, z której wykonuje się pudełka dużych rozmiarów.

Fala BC

To najgrubsza z dostępnych tektur pięciowarstwowych, a jej grubość wynosi od 6 do 7 mm. Tektura z tym rodzajem fali potrafi wytrzymać bardzo duże obciążenia. Doskonale zatem sprawdza się przy towarach wielogabarytowych lub wysyłce hurtowej ciężkich przedmiotów.

Każdy typ fali ma inne oznaczenie oraz wysokość
Każdy typ fali ma inne oznaczenie oraz wysokość.

Opakowania z tektury – bez nich upadłby niejeden biznes.

Tektura falista jest nieocenionym materiałem do produkcji kartonów i opakowań. Amortyzuje uderzenia i wstrząsy, dlatego doskonale zabezpiecza przedmioty zarówno podczas transportu czy przeprowadzek, jak też wszelkich remontów.

Dostępna jest w wielu kolorach, kształtach i rozmiarach. Można na niej wykonywać skomplikowane nadruki. Nic zatem dziwnego, że produkuje się z niej nie tylko proste pudełka kartonowe, ale również ozdobne teczki na dokumenty, pudełka fasonowe, opakowania na markowe prezenty, czy opakowania na wino.

Popularność tego materiału stale rośnie. Potwierdza to chociażby raport Europejskiej Konfederacji Przemysłu Papierniczego (CEPI), z którego wynika, że całkowita produkcja papieru i tektury w 2018 r. wyniosła aż 92,2 mln ton.

Dzieje się tak głównie z tego powodu, że tektura falista ma doskonały stosunek jakości i wytrzymałości do ceny. Wystarczy dobrać odpowiedni rodzaj tektury oraz zaprojektować unikalny nadruk, a uzyskamy opakowanie, które zagwarantuje bezpieczną osłonę naszego produktu oraz zwiększy rozpoznawalność naszej marki.

Do produkcji standardowych opakowań używamy tektury z falą E (wysokość ok 2mm) o gramaturze ok. 380 g/m2.
Jest to materiał, który w wystarczający sposób chroni produkty naszych Klientów.