Podczas ostatnich targów #FACHPACK które odbyły się 28-30 września mieliśmy możliwość wzięcia udziału w prezentacji prowadzonej przez Sophie Herrmann z firmy Systemiq oraz Matthiasa Giebel z firmy Berndt.
Omawiali oni kwestie niezbędnych innowacji dla opakowań oraz przemysłu opakowaniowego które należy wcielić w życie aby osiągnąć cel #zrównoważonego rozwoju. Głównym problemem przed którym teraz stoimy to ilość produkowanych odpadów, w tym głownie tych z plastiku. W ciągu dekady, jeżeli nie wprowadzimy żadnych zmian będziemy mieli więcej plastiku w oceanach niż ryb.
Opakowania plastikowe czy torebki które na co dzień używamy są statystycznie #recyklingowane jedynie w 2%.
Zostały nam również przedstawione konkretne zmiany które można wprowadzić podczas produkcji oraz segregacji opakowań mające realny wpływ na ograniczenie produkcji odpadów:
-Eliminacja i #optymalizacja opakowań może ograniczyć o 8% produkcję odpadów z tworzyw sztucznych.
– Ponowne wykorzystywanie opakowań jest w stanie do 2040 ograniczyć odpady z tworzyw sztucznych nawet o 23% równe 909 tys. ton odpadów.
-Kolejnym ważnym aspektem jest zastąpienie jednorazowych opakowań plastikowych papierem, bądź materiałem pochodzenia biologicznego co ograniczy produkcję śmieci aż o 9%.
Możliwość ograniczenia produkcji odpadów która stanowi aż 22% jest dobry recykling, produkcja opakowań z myślą o ich późniejszym recyklingu bądź ich dobre oznakowanie, by klient nie miał problemu z wrzuceniem opakowania do dobrego kosza jest kluczowe przy dobrej i skutecznej segregacji śmieci.